kravik lira ProL-1
kravik lira ProL-back
kravik lira ProL-detail
kravik lira ProL-detail3
kravik lira ProL-detial1
kravik lira ProL-side
kravik lira ProL-side2

Kravik Lyra Aura 7 ProKL

Základná cena1390,00 €
Základná cena s DPH
Predajná cena910,00 €
Zľava-480,00 €
Kravik Lyra Aura 7 ProKL je handmade stredoveký strunový nástroj, ktorý vám ponúkame v inovovanej modernej podobe.

Detailný popis a zloženie tohto nástroja nájdete v texte nižšie, pod fotkou:
Nie je nastavený žiaden obrázok
1-2m.gif

Inovovaná moderná podoba historických hudobných nástrojov na AuraInstruments.

Kravik Lyra Aura 7 ProKL je handmade stredoveký strunový nástroj, ktorý vám ponúkame v inovovanej modernej podobe.

Použité komponenty pre Kravik Lyra Aura 7 ProKL:

  • Telo: Javor.
  • Vrchná doska: Ovangol.
  • Ladenie: C D E F G A B.
  • Struny: Nylon.
  • Povrchová úprava: Saten Nitro Lak.
  • Kobylka, Mostík: Javor.
  • Počet strún: 7.

História a pôvod nástroja Kravik Lyra:

Pôvod Kravik Lýry.

Kravik Lyra je lýra, ktorá má škandinávsky pôvod - pochádza z Nórska. Aj preto sa často nazýva Nórska Kravik Lýra (The Norwegian Kravik Lyre).

Jej dnešná podoba a aj názov pravdepodobne vychádza z nástroja, ktorý je známy ako archeologický nález "Kravik Lyre". Išlo o "archeologický nález", ktorý sa našiel na Nórskej farme v údolí Numedal. Nástroj sa zachoval vďaka tomu, že si ho majitelia prenášali z generácie na generáciu ako vzácny poklad.

Vďaka tomu mohli neskôr vznikať presné repliky danej zachovanej lýry.

Z ktorého roku pochádza Kravik Lýra?

Dlho sa predpokladalo, že tento hudobný nástroj z Nórska pochádza zo 14tého storočia. Avšak vedeckými testami - založených na uhlíkovej báze - sa zistilo, že s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza až zo 16tého storočia.

Neskoré pokračovanie vybrnkávajúcej lýry v Európe.

Ak aj pochádza až zo 16tého storočia, aj napriek tomu predstavuje Kravik Lýra neskoré pokračovanie vybrnkávajúcich lýr v Severnej Európe - pravdepodobne predstavuje začiatok konca éry takýchto vybrnkávajúcich lýr, ktoré postupne nahradili viac strunové harfy a najrôznejšie sláčikové nástroje.

Zloženie pôvodnej Kravik Lýry.

Originálna Kravik Lyra sa vyrábala a vyrezávala z kusu borovicového dreva a mnohé časti vrátane zvukovej dosky a ozvučnice sa bohužiaľ nedochovali.

Znovu oživenie pôvodnej Kravik Lýry.

Aj keď most sa na pôvodnom nástroje nedochoval, pri znovu oživení pôvodnej Kravik Lýry pomohli mosty nájdené z iných oblasti Nórska. A tieto mosty sa teda použili ako základ pre most (bridge) na renovovaniej Kravik Lýre.

Niektoré dnešné Kravik Lýry sa vyrábajú s ôsmimi strunami - a s ôsmimi otvormi v tele lýry - pôvodná Kravik Lýra mala strún sedem - a aj sedem otvorov v tele lýry.

Spopularizovanie Kravik Lýry v dnešnej dobe.

Zásluhu na spopularizovaní Kravik Lýry má Nórsky výrobca hudobných nástrojov Sverre Heimdal, ktorý ako prvý začal vyrábať repliku pôvodnej Kravik Lýry a značným spôsobom sa pričinil o spopularizovanie tohto netypického hudobného nástroja.

Umiestnenie kolíkov pre struny - spredu alebo zozadu?

Dnešný výrobcovia Kravik Lýr sa dohadujú, ako boli pôvodne umiestnené kolíky pre struny - či boli umiestnené zo zadnej alebo z prednej časti nástroja. Niektorí ich umiestňujú v prednej časti, iní zas v zadnej - prípadne to nechávajú na rozhodnutí zákazníka.

Sverre Heimdal popularizátor dnešnej Kravik Lýry:

Sverre Heimdal ako prvý výrobca začal vyrábať Kravik Lýru so strunami umiestnenými v zadnej časti nástroja. A ostatní výrobcovia sa ním potom inšpirovali. Takže to môže sťažovať určenie toho, aké umiestnenie kolíkov mali pôvodné lýry.

Svetoznámy výrobca stredovekých nástrojov Michael King:

Ďalší známy svetový výrobca stredovekých hudobných nástrojov Michael King sa domnieva, že struny boli umiestňované na zadnej časti - usudzuje tak najmä podľa toho, že montáž strún v zadnej časti funguje dobre a poskytuje väčší lomový uhol. A podľa neho je to pravdepodobné aj preto, lebo aj iné lýry - napríklad lýra Jouhikos boli takto vyrábané.

V každom prípade sa asi výrobcovia týchto nástrojov a aj ich fanúšikovia zhodnú, že zvuk umiestnenie strún až tak neovplyvňuje. A skôr ide hlavne o estetickú funkciu.

Čo je to Lýra:

Lýra je jeden z prvých strunových nástrojov. Skladá sa z dreveného tela (pôvodne sa údajne na výrobu tela používal pancier z korytnačky), zvukovej skrinky spojenej s priečkou a dvoma ramenami. Zvyčajne obsahuje sedem kolíkov a sedem strún.

Najstaršie lýry boli potvrdené už v starovekej Mezopotámii ale aj v antickom Egypte, Grécku a Ríme.

Náhodné produkty z kategórie.

Najpredávanejšie produkty

Najnovšie produkty